V Sloveniji je zelo razširjeno prepričanje, da Slovenci nimamo pravega in odgovornega odnosa do naše bogate stavbne in kulturne dediščine. Prepočasi spoznavamo, da bomo brez te dediščine (p)ostali povsem nezanimiv del(ček) globaliziranega sveta, v katerem se bomo z lahkoto povsem izgubili. K sreči se najdejo tudi posamezniki, ki se dobro zavedajo te nevarnosti in ki po svoji osveščenosti daleč presegajo slabo osveščeno slovensko povprečje.
Večina lastnikov ali/in upravljalcev slovenskih domačij, doslej že predstavljenih v naši rubriki Slovenske domačije, spada v to kategorijo. Mnogi so povsem samoiniciativno in brez pomoči širše družbene skupnosti vložili veliko časa, energije in sredstev v obnovo svojih domačij. Nekoliko lažje je bilo tistim, ki jim je na pomoč priskočila občina, morda kakšno podjetje ali ministrstvo za kulturo. Tudi primerov, ko so občine, krajevne skupnosti ali muzeji odkupili zapuščeno in propadajočo domačijo, jo v celoti obnovili in odprli za javnost, je precej.
V primeru Maticove etno hiše imamo opravka z zakonskim parom Ivanom in Marinko Šega, ki sta se po zaposlitvi v Ljubljani in upokojitvi vrnila v domači kraj Ravni Dol pri Sodražici na Dolenjskem. Najprej sta vikend hišico preuredila v čisto spodobno stanovanjsko hišo, nato pa sta se lotila zapuščenega skednja, zgrajenega 1928. Tudi v tem primeru je bilo treba najprej (idejno) domisliti in osmisliti bodočo funkcijo skednja, saj skedenj kot skedenj zanju ni imel nobenega pomena več. Ker je bilo v hiši ohranjenega veliko kmečkega in suhorobarskega orodja, se je kar sama od sebe ponudila bodoča funkcija skednja. Odločitev seveda ni bila lahka, kajti vedela sta, da jima bo to vzelo veliko časa in denarja. A ideja je bila tako mikavna, da se ji nista mogla upreti. Po nekaj manj kot desetih letih je namesto starega skednja, od katerega je ostalo le ogrodje, na istem mestu zrasel nov objekt, s povsem novo funkcijo. Tudi tisto kar je ostalo od starega skednja je bilo treba temeljito obnoviti in zaščititi. Da bi poudarila novo funkcijo objekta, sta ga poimenovala etno hiša, po hišnem imenu Pr’ Matic pa sta na predlog etnologa dr. Bogataja dodala še Maticova etno hiša.
Vas Ravni Dol
Kot rečeno se vas Ravni Dol nahaja v občini Sodražica, v južnem delu Slovenije. Od Ljubljane je oddaljena 45 km, od Kočevja 25 in od Cerknice 30 km. Na površina občine, ki ne znese niti 50 km2 je raztresenih 23 vasi, od katerih jih je 15 demografsko ogroženih. To velja tudi za vas Ravni Dol. Vseh prebivalcev v občini Sodražica je le nekaj več kot 2000.
Uro hoda od vasi Ravni Dol nas pot pripelje do Travne gore. Tri ure peš hoje pa potrebujemo, da pridemo do Boncarja, kjer so ostanki Rimskega zidu. Streljaj od etno hiše je Nova Štifta z leta1671 dograjeno baročno cerkvijo, ki je najbolj obiskana božja pot na Dolenjskem. Nekaj posebnega je tudi bolj oddaljena cerkev Sv. Marka, ki je ena najstarejših cerkva na Slovenskem in stoji na temeljih poganskega templja.
Maticova etno hiša
Iz povedanega sledi, da Maticova etno hiša kot objekt za nas ni posebej ni zanimiva. Zanimivo je tisto, kar je v hiši na ogled obiskovalcem. Vseeno je treba povedati, da je v pritličju z dvojnim vhodom urejen večji prostor, ki lahko sprejme 50 in več obiskovalcev istočasno. Skoraj logično je, da je za obiskovalce potrebno poskrbeti tudi z pritiklinami kot sta kuhinja in sanitarije. Vse to je tudi lepo urejeno v pritličju hiše, s tem da je dodan še majhen razstavni prostor za razstavo umetniških del in sobica s šestimi ležišči.
Nadstropni oziroma podstrešni del etno hiše je razdeljen na dva vsebinsko različna dela. Prvi del je urejen kot delovno – bivalni prostor, značilen za kraje v tem delu Slovenije, to je za tiste kraje, katerih prebivalci so si zimski čas krajšali z izdelovanjem suhe robe. Drugi del pa je urejen kot razstavni prostor za orodja in pripomočke, ki so jih uporabljali v kmečkem gospodarstvu.
Kot pripoveduje lastnih etno hiše so ljudje na tem koncu Slovenije po končanih delih na polju od sv. Mihaela do sv. Jurija, običajno preuredili svoj bivalni prostor v hiši v delavnico. Postelje in omare so umaknili v kote sobe, s čemer so dobili več prostora za orodja in naprave, ki so jih uporabljali pri izdelovanju suhe robe. Razmestili so jih okrog krušne peči, ki je tako postala osrednji element v prostoru, kar je bila glede na zimski čas tudi najbolj modra rešitev. Na peči in gartrih so se sušili razni izdelki, predvsem obodi za rešeta. Na klopeh okoli peči so ponavadi sedele ženske, ki so pletle podna za rete (rajte), na babi je gospodinja cepila leskove palice in jih strugala v vitre, obenem pa je z nogo gugala zibko, če je bil pri hiši dojenček.
Škafe in druge lesene posode so izdelovali moški, ki so jih preko poletja prodajali krošnarjem, ali pa so jih kar sami prodajali na sejmih in po vaseh. Ta način prodaje se je močno uveljavil po letu 1492, ko je cesar Ferdinand dal ljudem teh krajev posebni privilegij, po katerem so lahko po vsem cesarstvu prodajali suhorobarske izdelke.
Skozi dolgo vrsto let se je med ljudmi v teh krajih nakopičilo veliko znanja in veščin, ki so se prenašale iz roda v rod. Brez iznajdljivosti in specialnih orodij teh izdelkov sploh ni mogoče izdelovati. Razvila se je neka posebna suhorobarska kultura, ki vse do današnjih dni še ni povsem izumrla, čeprav se sooča z neenakopravno konkurenco – industrijo. V prispevku, kakršen je ta seveda ni prostora za podrobnejšo obravnavo in prikaz številnih veščin in izdelkov, ki so jih obvladovali suhorobarji. Bralec, ki se želi posebej seznaniti z zgodovino, širino in globino suhorobarske kulture bo moral potemtakem poiskati še druge vire informacij. Za začetek bo najbolje, da obišče Maticovo etno hišo.
Publikacija o etno hiši
Veliko si bo bralec lahko pomagal tudi s strokovno literaturo, med katero lahko uvrstimo tudi publikacijo, ki jo je napisal sam lastnik etno hiše Ivan Šega in ji dal naslov Etno hiša s poetičnim podnaslovom Pogled v zgodovino skozi zapuščino kmečkega gospodarstva v sodraško- ribniški dolini. Uvodoma je govora o kmečki hiši kot delavnici, tisti del, ki se na naša na suho robo pa je razdeljen na tri dele: vitrarstvo in podnarstvo; posodarstvo in žličarstvo (žlice, kuhalnice, trhtala – špredeln). Kratek opis izdelka in načina njegove izdelave je pri vsakem razdelku dopolnjen s slovarjem značilnih imen pripomočkov in njihovo uporabo.
Drugi del publikacije je posvečen opisu kmečkih strojev oziroma zapuščini preteklosti. V njem je predstavljenih 20 različnih kmečkih opravil ali/in orodij. Vse te naprave in orodja so v etno hiši tudi razstavljene in zavzemajo večji del podstrešnega razstavnega prostora. O vsaki napravi ali orodju ve lastnik etno hiše povedati veliko podrobnosti in zanimivih zgodb, česar se zelo dobro spominja iz svoje mladosti. Je prava zakladnica znanja o življenju na kmetih pred toliko in toliko leti. Med drugim je napisal tudi publikacijo o zgodovini čebelarstva v ribniški dolini. Ob tem velja povedati, da prav zdaj končuje razmeroma velik čebelnjak, v katerem bo uredil tudi prostor(ček) – komoro z mikroklimo, kakršna je v čebeljem panju. Balzam za odpravo živčnosti! Prezreti ne smemo niti tega, da je od Maticove etno hiše do cerkve pri Novi Štifti leta 2008 postavil tudi Križev pot, ki je speljan skozi borov gozdiček, v katerem se človek ob premišljevanju naužije miru in pridobi življenjsko energijo.
Povzeto po reviji Moja Slovenija
Na tej lokaciji ni rezultatov. Prosim poskusite znova.

Aljaževa pot od doma do doma

Razgledna sprehajalna pot Kopa

Pot kamna

Slovenska planinska pot

Kraška učna pot od Lebice do Krupe

Nežina pot

Po Groharjevi poti

Pleterska pot

Cankarjeva literarna pot

Učna pot Breza

Velikolaška kulturna pot

Po Jurčičevi poti

Fabianijeva pot od Štanjela do Kobdilja

Učna pot Samostanski hrib

Pot Triglavske Bistrice
Resslova pot po Krakovskem gozdu

Krasoslovno naravoslovna učna pot Divaški kras

Kobariška zgodovinska pot

Baragova pohodna pot
Krekova pot – Leskovec (721 m), Brunk (557 m)

Gozdno-turistična pot Plešivec

Kamnoseška učna pot

Šolska pot dedkov in babic

Slomškova romarska pot

Bernekerjeva pot

Čez Most po modrost

Vegova pot

Rilkejeva pot

Kettejeva pot

Iz Babnega Polja do Goričic

Iški vintgar

Podružnična cerkev Marije Snežne (Marija Snežna nad Avčami)

Podružnična cerkev sv. Treh kraljev (Sv. Trije Kralji v Sl. goricah)

Bazilika Matere usmiljenja (Mati milosti v Mariboru)

Župnijska cerkev Matere božje (Puščava)

Podružnični cerkvi sv. Ane in sv. Volbenka (Leše nad Prevaljami)

Župnijska cerkev Marije Snežne (Solčava)

Župnijska cerkev sv. Janeza Nepomuka (Razkrižje)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Spodnja Idrija)

Župnijska cerkev Marijinega rojstva (Primskovo na Dolenjskem)

Župnijska cerkev Marije vnebovzete (Devica Marija v Polju)

Župnijska cerkev svetih Treh kraljev (Vrh Svetih Treh Kraljev)

Podružnična cerkev sv. Ane (Ledinica pri Žireh)

Župnijska cerkev sv. Lucije (Dražgoše)

Podružnična cerkev Device Marije ‘pri kapelci’ (Kropa)

Podružnična cerkev Svetega Duha (Sveti Duh ob Jezeru)

Župnijska cerkev Matere božje (Breg ob Savi)

Župnijska cerkev Karmelske Matere božje (Češnjice)

Podružnična cerkev Device Marije (Dolenja vas pri Krškem)

Podružnična cerkev sv. Roka (Sv. Rok nad Sevnico)

Župnijska cerkev Marijinega imena (Kalobje)

Podružnična cerkev sv. Lucije (Sveta Lucija v Studenicah)

Župnijska cerkev Čenstohovske Matere božje (Kostrivnica)

Župnijska cerkev sv. Roka (Sv. Rok pri Rogatcu)

Župnijska cerkev Sv. Duha (Sv. Duh na Ostrem vrhu)

Podružnična cerkev sv. Areha (Sv. Areh na Pohorju)

Župnijska cerkev sv. Jožefa (Studenci v Mariboru)

Župnijska cerkev Sv. Trojice (Sv. Trojica v Sl. Goricah)

Podružnična cerkev Žalostne Matere božje (Jeruzalem)

Župnijska cerkev Marijinega obiskanja (Polenšak)

Župnijska cerkev sv. Bolfenka (Kog)

Podružnična cerkev Sv. Trojice (Sv. Trojica v Lendavskih goricah)

Podružnična cerkev sv. Hieronima (Sv. Hieronim na Nanosu)

Podružnična cerkev Marije vnebovzete (Šmarje pri Sežani)

SaPodružnična cerkev Marijinega imena (Méngore)

Romarska cerkev Matere božje (Svete Višarje)

Podružnična cerkev Marije vnebovzete (Zagozdac)

Župnijska cerkev Marije vnebovzete (Fara pri Kočevju)

Podružnična cerkev Marijinega oznanjenja (Velika Slevica)

Bazilika Žalostne Matere božje (Stična)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Dobrova)

Župnijska cerkev Matere božje (Ljubno)

Podružnična cerkev Marijinega vnebovzetja (Bled)

Podružnična cerkev sv. Petra (Sv. Peter nad Begunjami)

Župnijska cerkev sv. Ane (Tunjice)

Župnijska cerkev Marijinega rojstva (Homec pri Kamniku)

Podružnična cerkev sv. Lenarta (Krtina)

Župnijska cerkev sv. Antona Padovanskega (Štanga)

Podružnična cerkev Žalostne Matere božje (Žebnik)

Župnijska cerkev imena Marijinega (Sv. Planina)

Bazilika Lurške Matere božje (Brestanica)

Podružnična cerkev sv. Roka (Sv. Rok v Brežicah)

Podružnična cerkev Matere božje (Svete gore)

Župnijska cerkev sv. Eme (Sv. Ema)

Podružnična cerkev sv. Križa (Gora Oljka)

Podružnična cerkev Device Marije (Oberšljan)

Župnijska cerkev Marijinega oznanjenja (Kostanjevica)

Bazilika Marijinega vnebovzetja (Sveta gora)

Župnijska cerkev sv. Zenona in Marijinega imena (Marijino Celje nad Kanalom)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Tolmin)

Župnijska cerkev sv. Jožefa (Ricmanje)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Repentabor)

Župnijska cerkev Matere božje (Podgorje v Rožu)

Kapela Lurške Matere božje (Lurd pri Šentjerneju)

Podružnica Matere božje (Zaplaz)

Romarska cerkev Marijinega vnebovzetja (Nova Štifta pri Ribnici)

Župnijska cerkev Rožnovenske Matere božje (Tomišelj)

Župnijska cerkev Marije Pomočnice (Rakovnik)

Podružnična cerkev sv. Roka (Dravlje)

Župnijska cerkev Oznanjenja Devici Mariji (Velesovo)

Podružnična cerkev sv. Jošta (Sv. Jošt nad Kranjem)

Bazilika Marije Pomagaj, posvečena sv. Vidu (Brezje)

Podružnična cerkev Sv. Trojice (Sv. Trojica na Vrhniki)

Podružnična cerkev sv. Križa (Križna gora nad Ložem)

Župnijska cerkev Marije Zvezde (Nova Štifta pri Gornjem Gradu)

Podružnična cerkev Matere božje (Kokarje)

Župnijska cerkev Marije Nazaret (Nazarje)

Bazilika Matere božje (Petrovče)

Podružnična cerkev sv. Ane (Teharje)

Župnijska cerkev sv. Marije in sv. Marjete (Sladka Gora)

Podružnična cerkev Device Marije (Devica Marija na Pesku)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Olimje)

Župnijska cerkev sv. Marije (Ptujska Gora)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Turnišče)

Župnijska cerkev sv. Petra (Sv. Peter na Kronski gori)

Podružnična cerkev sv. Križa (Sv. Križ pri Dravogradu)

Podružnična cerkev sv. Uršule (Uršlja gora)

Podružnična cerkev sv. Križa (Gradišče pri Vipavi)

Podružnična cerkev svetih Primoža in Felicijana na Planini (Sv. Primož nad Kamnikom)

Podružnična cerkev Matere božje (Šmarna gora)

Župnijska cerkev svetih Kozme in Damijana (Krka na Dolenjskem)

Podružnična cerkev sv. Frančiška Ksaverija (Vesela Gora)

Podružnična cerkev Žalostne Matere božje (Žalostna gora pri Mokronogu)

Podružnična cerkev Marijinega rojstva (Trška gora pri Novem mestu)

Podružnična cerkev Kraljice presvetega rožnega venca (Stopno pri Škocjanu)

Podružnična cerkev Žalostne Matere božje (Tri Fare)

Samostanska cerkev Matere božje na Stari gori

Podružnična cerkev sv. Antona (Sv. Anton v Idriji)

Župnijska cerkev Marijinega prikazanja (Strunjan)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Vreme)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Vreme)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Slavina)

Samostanska cerkev Žalostne Matere božje (Mirenski Grad)

Podružnična cerkev sv. Križa (Kojsko)

Župnijska cerkev Srca Jezusovega (Drežnica)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Grad v Prekmurju)

Župnijska cerkev Marijinega imena (Ruše)

Župnijska cerkev sv. Pankracija (Stari trg pri Slovenj Gradcu)

Podružnična cerkev sv. Roka (Sv. Rok nad Šmarjem pri Jelšah)

Župnijska cerkev Marije Pomočnice (Zágorje pri Pilštajnu)

Podružnična cerkev sv. Jožefa (Sv. Jožef v Slovenski Birstrici)

Podružnična cerkev Matere božje (Brinjeva gora)

Podružnična cerkev Marije sedem žalosti (Predjama)

Župnijska cerkev Marije Vnebovzete (Prihova)

Sv. Pavel nad Vrtovinom

Podružnična cerkev sv. Križa (Sv. Križ nad Belimi Vodami)

Cerkev Marije Snežne (Svetina nad Celjem)

Župnijska cerkev sv. Jožefa (Sveti Jožef v Celju)

Kapela sv. Križa (Kalvarija v Reziji)

Podružnična cerkev Lurške Matere božje (Gradišče pri Grižah)

Župnijska cerkev sv. Križa (Perava v Beljaku)

Župnijska cerkev sv. Frančiška Ksaverija (Radmirje)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Lesce)

Podružnična cerkev sv. Benedikta in Žalostne Matere Božje (Tabor v Podbrezjah)

Podružnična cerkev Marijinega oznanjenja (Crngrob pri Škofji Loki)

Župnijska cerkev Marije vnebovzete (Grebinj)

Podružnična cerkev sv. Lucije (Skaručna)

Podružnična cerkev Žalostne Matere božje (Žalostna gora pri Preserju)

Podružnična cerkev Device Marije (Sveto mesto pri Žvabeku)

Podružnična cerkev Kraljice miru (Kurešček)

Podružnična cerkev povišanja sv. Križa (Sv. Križ pri Ribnici)

Podružnična cerkev sv. Neže (Kum)

Kapela Marije Pomagaj (Tamar)

Kapela Žalostne Matere božje pod Veselo goro (Šentrupert)

Podružnična cerkev sv. Ane (Sv. Ana v Leskovcu)

Podružnična cerkev Matere dobrega sveta (Slinovce)

Kapela Marije Snežne (Kredarica)

Župnijska cerkev Naše ljube Gospe presvetega Srca Jezusovega (Davča)

Podružnična cerkev sv. Lovrenca, mučenca - božja pot smuške Marije (Smuk nad Semičem)

Podružnična cerkev sv. Volbenka (Volbenk v Poljanski dolini)

Podružnična cerkev Marijinega vnebovzetja (Smrečje)

Župnijska cerkev Marije Brezmadežne (Kokra)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Primskovo)

Župnijska cerkev sv. Katarine (Lom)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Mekinje)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Zgornji Tuhinj)

Sv. Marjeta v Žlebeh

Sv. Jožef v Ljubljani

Samostanska cerkev Marije Pomagaj (Križanke)

Podružnična cerkev Marijinega obiskanja (Rožnik)

Župnijska cerkev Marijinega vnebovzetja (Kopanj)

Podružnična cerkev sv. Lucije (Dole pri Polici)

Podružnična cerkev sv. Roka (Sv. Rok pri Žužemberku)

Podružnična cerkev sv. Ane (Sv. Ana nad Ribnico)

Župnijska cerkev Marijinega rojstva (Sv. gora nad Litijo)

Podružnična cerkev sv. Treh kraljev (Brunk)

Podružnična cerkev Karmelske Matere božje (Marija Gradec)

Župnijska cerkev Naše ljube Gospe rožnovenske (Črešnjice)

Župnijska cerkev Sv. Trojice (Zgornja Polskava)

Podružnična cerkev Svetega Duha (Stara Gora pri Sv. Juriju)

Podružnična cerkev sv. Ignacija (Sv. Ignacij na Rdečem Bregu)

Župnijska cerkev sv. Ožbalta (Ožbalt ob Dravi)

Župnijska cerkev sv. Antona Padovanskega (Sv. Anton na Pohorju)

Podružnična cerkev sv. Vida (Sv. Vid v Strehovcih)

Župnijska cerkev Marijinega darovanja (Tabor nad Vrabčami)

Kapela Lurške Matere božje - Plače

Podružnična cerkev sv. Martina - Šilentabor nad Zagorjem

Podružnična cerkev Marijinega rojstva

Gradišca pri Črnotičah

Dolina pri Celovcu

Romarska cerkev Marija Gradec

Robanov kot – dolina blagoslovov

Krajinski park Zgornje Idrijce

Krajinski park Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib

Krajinski park Rakov Škocjan

Triglavski narodni park

Po poteh Robanovega Joža

Krajinski park Nanos

Park Škocjanske jame

Krajinski park Polhograjski dolomiti

Črnomelj

Kočevje

Kobarid

Kostanjevica na Krki

Slovenj Gradec

Žužemberk

Žiri

Velenje

Sežana

Litija

Ljutomer

Metlika

Ravne na Koroškem

Šempeter v Savinjski dolini

Sveti Trije Kralji v Slovenskih Goricah

Šentrupert

Šentjur

Sveti Vid

Prevorje

Miklavž pri Ormožu

(Sv.) Valburga

Šentlambert

Pišece

Štanjel

Gornji Grad

Zagorje ob Savi

Župnijska cerkev ‘Naše ljube Gospe na Zilji’ (Marija na Zilji)

Hrastnik

Trbovlje

Ljubljana

Destrnik

Veliki Nerajec

Domačija kot čevljarski muzej v Turnišču

Rojstna hiša Janeza Jalna

Šturmajce v Gorenji Kanomlji

Etno hiša v Ravnem Dolu

Vukova domačija

Babičev mlin v Veržeju

Jalnova hiša na Rodinah

Bloško jezero

Cerkniško jezero

Velenjsko jezero

Gradiško jezero