Eden najbolj znanih kranjčanov je Janez Avguštin Puhar, rojen 26. avgusta v Kranju, izumitelj fotografije na steklo.
V šolo je hodil v domačem Kranju, kasneje pa še v Ljubljani. Bil je pravi poliglot, sa je obvladal več jezikov: francoščino, nemščino, angleščino in italijanščino. Rad je risal, igral je več instrumentov (nekatere je tudi sam izdelal), zanimal se je za astronomijo, botaniko in matematiko. Prav navdušen pa je bil nad fiziko in kemijo.
31. marca 1838 je bil posvečen za duhovnika in služboval v Leskovcu pri Krškem, Svibnem, Metliki, Ljubnem na Gorenjskem, Radovljici , Bledu , Cerkljah na Gorenjskem, Smledniku, Kamniku in Dovjem. Od tam se je že hudo bolan vrnil v Kranj, kjer je 7. avgusta 1864 umrl in je tudi pokopan v Prešernovem gaju .
Že v Metliki se je spoznal s fotografijo na posrebrene bakrene plošče. Začel je eksperimentirati in čez nekaj let, 19. aprila 1842 Puhar izumi fotografijo na steklo. Poimenoval jo je "hyalotipija" (po slovensko "svetlopis"), danes pa njegove fotografije imenujemo puharotipije. Postopek je bil krajši kot pri ostalih izumiteljih, žal pa zelo strupen in ga ni znal poenostaviti.
O njegov delu je bil zapisanih več člankov, njegove fotografije pa so bile med drugim razstavljene tudi v Londonu na "Veliki razstavi industrijskih izdelkov vseh narodov" leta 1851, na svetovni razstavi v New Yorku leta 1853 in na svetovni razstavi "Exposition Universelle a Pariz" v Parizu leta 1855.
V Londonu je prejel za svoje izdelke bornasto kolajno, v Parizu je postal častni član z diplomo francoske "Académie nationale agricole, manufacturiere et commerciale".
Njegova dela hranijo v Narodnem muzeju v Ljubljani, razstavo o njegovem delu pa si lahko ogledate v kleti Prešernove hiše v Kranju.